بلاگ

چه درس‌هایی در کنکور تجربی اهمیت بیشتری دارند؟

دروس پر اهمیت کنکور تجربی

کنکور، یکی از مهم‌ترین مراحل تحصیلی در زندگی هر فرد است که تعیین می‌کند قرار است در چه رشته و دانشگاهی مشغول به تحصیل شوید؛ از این رو، کنکور باید بسیار جدی گرفته شود؛ زیرا آینده تحصیلی را مشخص خواهد کرد. کنکور تجربی یکی از کنکور‌هایی است که سالانه بین داوطلبان برگذار می‌شود و از آنجایی که بیشترین تعداد داوطلبان کنکوری در کنکور تجربی شرکت می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است و داوطلبان این کنکور نسبت به کنکور‌های دیگر رقابتی شدید‌تر را تجربه خواهند کرد. اگر می‌خواهید که در کنکور تجربی شرکت کنید و نمی‌دانید که چه درس‌هایی در این کنکور از اهمیت بالاتری برخوردار هستند، تنها کافی است که در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

منابع مهم ریاضی کنکور تجربی

منابع مهم کنکور تجربی

برای اینکه بدانید کدام یک از دروس کنکور تجربی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند، ابتدا باید اطلاعات بیشتری در مورد منابع اصلی این کنکور به دست بیاورید. در کنکور‌های تجربی دوره‌های قبل‌تر، دو دفترچه به نام‌های دفترچه عمومی و دفترچه تخصصی برای داوطلبان در نظر گرفته می‌شد، که در دفترچه عمومی سؤالات دروس فارسی، عربی، دینی و زبان انگلیسی قرار داشتند و در دفترچه تخصصی، سؤالات مربوط به دروس زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک، ریاضی و شیمی درج می‌شد. اما در کنکور دوره جدید قرار است که دفترچه عمومی به شکل کامل حذف شود و در نتیجه، منابع مهم کنکور تجربی، دروس تخصصی یعنی ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و زمین شناسی هستند.

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که تمامی دروس تخصصی در کنکور تجربی، شرایط یکسانی دارند و به اندازه همدیگر اهمیت دارند، در حالی که به هیچ وجه اینگونه نیست. لازم به ذکر است که برای درس‌های تخصصی رشته علوم تجربی، ضریب‌های خاصی برای سنجیدن درصد پاسخگویی به سؤالات و رتبه کل در نظر گرفته شده است. این ضریب‌ها الزاما یکسان نیستند و حتی ممکن است که در دوره‌های مختلف کنکور با یکدیگر تفاوت داشته باشند. البته لازم به ذکر است که همواره برخی از درس‌های خاص بالاترین ضریب‌ها را در کنکور تجربی نصیب خود می‌کنند و از این رو، اهمیت بسیار بالایی دارند.

تاثیر ضریب درس‌ها در کنکور تجربی

ضریب، عددی است که درصد به دست آورده شده در یک ماده درسی، در آن ضرب می‌شود و سپس در حساب کردن رتبه کل استفاده می‌شود. این یعنی هر چه ضریب یک ماده درسی بالاتر باشد، تاثیری که بر روی رتبه کنکور خواهد گذاشت به شکل قابل توجهی بیشتر است؛ در نتیجه، دروسی که معمولا از ضریب بالاتری برخوردار هستند، تاثیر بسیار بیشتری روی رتبه نهایی خواهند گذاشت و از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.

 در مقابل، دروسی که ضریب پایینی دارند معمولا از اهمیت کمتری برخوردار هستند و بهتر است که داوطلبان زمان به نسبت کمتری را برای مطالعه آن‌ها صرف کنند. البته در صورتی که فرصت کافی برای مطالعه دروس کم اهمیت‌تر وجود داشته باشد، خود به تنهایی می‌تواند تاثیر قابل توجهی در رتبه و رقابت شما در سطح کنکور تجربی داشته باشد.

منابع مهم زیست کنکور تجربی

خرید بهترین کتاب‌های جامع کنکور تجربی با بهترین قیمت بازار و تخفیف ویژه: خرید کتاب جامع کنکور تجربی

اهمیت درس زیست شناسی در کنکور تجربی

زیست شناسی، یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی در رشته علوم تجربی است که اهمیت بسیار بالایی دارد. بسیاری از  دانش‌آموزان و معلمان، رشته علوم تجربی را به همین درس زیست شناسی می‌شناسند. مطالب موجود در این ماده درسی، زیست و زندگی در انواع گیاهان و جانوران و سایر موارد مربوط به آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و تنها در رشته علوم تجربی تدریس می‌شود.

 لازم به ذکر است که مهم‌ترین ماده درسی در کنکور تجربی، چه در کنکور‌های قدیم و چه در کنکور‌های پیش رو، درس زیست شناسی است. ماده درسی زیست شناسی، بالاترین ضریب را در میان دیگر دروس ارائه شده برای کنکور تجربی دارد. در گذشته، با حضور دفترچه عمومی، ضریب درس زیست شناسی 4 بود که بالاترین ضریب شناخته شده در کنکور بود، اما پس از حذف شدن دفترچه عمومی ضریب این درس به 12 افزایش یافت که ضریب بسیار بالایی است.

زیست شناسی، درسی است که اگر می‌خواهید در کنکور تجربی شرکت کنید، باید به اندازه کافی آن را مطالعه کرده باشید. ضریب بالای این ماده درسی باعث شده است که رقابت بسیار بالایی بین داوطلبان کنکور تجربی در درس زیست شناسی وجود داشته باشد. با توجه به ضریب 12 درس زیست شناسی، هر تست صحیحی که از این ماده درسی در کنکور تجربی زده شود، از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار است؛ در نتیجه بهتر است که داوطلبان کنکور تجربی بیشتر زمان خود را بر روی مطالعه زیست شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم بگذارند. کتاب‌های کمک درسی زیست شناسی نیز کمک شایانی به درک مطالب و دوره کتاب‌ها خواهند کرد.

اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی

شیمی، یکی دیگر از مهم‌ترین دروسی است که در رشته علوم تجربی تدریس می‌شود و در کنکور تجربی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت درس شیمی از نقطه‌ای بیشتر شد که قرار است دفترچه عمومی در کنکور تجربی حذف شود. هنگامی که دفترچه عمومی در کنکور وجود داشت، ضریب درس شیمی 3 بود، یعنی تنها به اندازه یک عدد کمتر از درس مهم و پر اهمیت زیست شناسی.

 برگزاری کنکور با دفترچه تخصصی به صورت انفرادی، سبب می‌شود که ضریب درس شیمی در کنکور تجربی به 9 افزایش پیدا کند که باز هم ضریب قابل توجهی است. لازم به ذکر است که شیمی در رشته ریاضی نیز تدریس می‌شود، اما شیمی موجود در رشته تجربی با شیمی رشته ریاضی متفاوت است. نکته قابل توجه در مورد اهمیت درس شیمی در کنکور تجربی و ریاضی، این است که درس شیمی در کنکور تجربی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تدریس شیمی در رشته تجربی با رشته ریاضی متفاوت است. در کنکور تجربی ضریب درس شیمی 9 است، در حالی که در کنکور ریاضی ضریب درس شیمی 7 است. این نشان می‌دهد که در کنکور تجربی، درس شیمی اهمیت بسیار بالایی دارد و اگر بتوانید تست‌های مربوط به این ماده درسی را با درصد صحیح بالا بزنید، از بسیاری از رقیبان و داوطلبان دیگر کنکور تجربی جلو افتاده‌اید. معمولا سؤالات درس شیمی، از شاخه‌های گوناگون علم شیمی طرح شده‌اند و برخی از آن‌ها نیاز به حساب و کتاب دارند. استفاده از کتاب‌های کمک درسی و کتاب‌های تست، می‌تواند در بهبود تست زنی شما در درس شیمی کمک شایانی کند.

منابع مهم شیمی کنکور تجربی

اهمیت درس ریاضی در کنکور تجربی

ماده درسی ریاضی، از منابع مهم کنکور تجربی است و از آنجایی که داوطلبان کمتری در کنکور تجربی به تست‌های درس ریاضی اهمیت می‌دهند، تقویت کردن خودتان در این درس می‌تواند رتبه شما را به شکل قابل توجهی بالا ببرد. در کنکور‌های تجربی گذشته، ضریب درس ریاضی 2 بود. با حذف شدن دفترچه عمومی از کنکور تجربی، ضریب ماده درسی ریاضی در این کنکور به 7 افزایش پیدا کرد.

این افزایش ضریب اهمیت درس ریاضی در کنکور تجربی را نسبت به دوره‌های قبل بیشتر کرد. از این رو باید اهمیت بیشتری نسبت به قبل به درس ریاضی داده شود. ریاضی یک کتاب کنکور تجربی مهم است و باید اهمیت بالایی به آن داده شود. دروس ریاضی دهم، یازدهم و دوازدهم، هر کدام مطالبی را به صورت مشترک در خود جای داده‌اند که بهتر است آن‌ها را برای کنکور به صورت پشت سر هم مطالعه کنید.

با این وجود که اهمیت درس ریاضی نسبت به گذشته در کنکور تجربی افزایش یافته است، اما باید به این نکته نیز دقت کنید که دروس زیست شناسی و شیمی که کمی قبل‌تر به آن‌ها و ضریب‌شان در کنکور اشاره کردیم، از اهمیت بالاتری برخوردار هستند؛ زیرا ضریب بیشتری نسبت به درس ریاضی دارند. سؤالات ریاضی در کنکور تجربی معمولا حساب کردنی هستند و از این رو، زمان زیادی را باید برای پاسخ دادن به هر تست اختصاص دهید.

 اگر می‌خواهید که در تست‌های ماده درسی ریاضی موفق عمل کنید، باید مدیریت زمان مناسبی نیز داشته باشید. در غیر این صورت زمان مناسب برای پاسخ دادن به تست‌های دروس مهم دیگر را از دست خواهید داد. کتاب‌های کمک درسی، نقش مهمی در تقویت مهارت‌های شناختی شما در زمینه درس ریاضی دارند و می‌توانید برای مطالعه کنکوری از آن‌ها استفاده کنید.

اهمیت درس فیزیک در کنکور تجربی

درس فیزیک نیز یکی از مواد درسی در رشته تجربی است که در دفترچه تخصصی کنکور تجربی نیز از آن سؤال طرح می‌شود. برخی از افراد به اشتباه درس فیزیک و ریاضی را مشابه هم می‌دانند، در حالی که تنها وجه اشتراک این دروس، عملیات‌های حسابی است. درس فیزیک، به ماهیت و ویژگی‌های خاص طبیعت می‌پردازد و در کنکور‌های دوره‌های گذشته ضریب آن مانند درس ریاضی 2 بود. نکته جالب این است که در کنکوری که تنها با دفترچه تخصصی قرار است برگذار شود، ضریب درس فیزیک مانند ریاضی 7 است. این یعنی ماده درسی فیزیک در کنکور تجربی نسبت به قبل از اهمیت بیشتری برخوردار است و نیاز است که مدت زمان بیشتری را برای مطالعه آن اختصاص دهید.

درس فیزیک در رشته ریاضی فیزیک نیز به شکلی تخصصی‌تر تدریس می‌شود و در کنکور ریاضی و فیزیک از آن سؤال طرح می‌شود. ماده درسی فیزیک در کنکور ریاضی ضریب 9 دارد و نسبت به کنکور تجربی از اهمیت بیشتری برخوردار است. در کنکور تجربی، دروس ریاضی و فیزیک از یک ضریب برابر برخوردار هستند. کتاب‌های کمک درسی گوناگونی برای تمرین و تدریس درس فیزیک رشته تجربی وجود دارند و از جمله کتاب‌های مهم کنکور تجربی هستند. تست‌های درس فیزیک بیشتر حسابی هستند، اما برخی از تست‌های این درس مفهومی هستند و باید متن کتاب با دقت تمام خوانده شود.

منابع مهم فیزیک کنکور تجربی

اهمیت درس زمین شناسی در کنکور تجربی

زمین شناسی، درسی است که به منظور شناخت انواع فرایند‌های کره زمین در رشته تجربی تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که این ماده درسی در هر سه سال رشته علوم تجربی دوره متوسطه دوم تدریس نمی‌شود. کتاب زیست شناسی تجربی تنها در سال یازدهم متوسطه دوم تدریس می‌شود و از این رو، یکی از منابع کنکور تجربی با حجم بسیار پایین است.

زمین شناسی در میان دیگر دروس تخصصی موجود در کنکور تجربی، از اهمیت بسیار کمتری برخوردار است. ضریب این درس در کنکور‌های قدیمی بسته به رشته انتخابی متغیر بود. به عنوان نمونه، ضریب درس زمین شناسی در صورت انتخاب رشته‌های مربوط به زمین شناسی 4 بود اما در رشته‌های پزشکی ضریب این درس 0 بود. با حذف دفترچه عمومی از کنکور تجربی، ضریب ماده درسی زمین شناسی به 1 تغییر پیدا کرده است.

معمولا درس زمین شناسی، به عنوان بی ارزش‌ترین درس موجود در کنکور تجربی شناخته می‌شود و کمتر داوطلبی به مطالعه آن علاقه نشان می‌دهد. از آنجایی که تمرکز بیشتر داوطلبان کنکور تجربی، رسیدن به شاخه‌های مختلف رشته پزشکی است و ضریب زمین شناسی برای این رشته‌ها 0 است، مطالعه این درس بسیار پایین است. البته لازم به ذکر است که ضریب زمین شناسی در کنکور تجربی جدید 1 است و این یعنی با وجود اینکه ضریب بسیار پایینی نسبت به سایر دروس دارد، اما در تعیین رتبه بی تاثیر نیست. به عبارتی دیگر، اهمیت درس زمین شناسی نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است، اما باز هم نسبت به درس‌های دیگر از اهمیت کمتری برخوردار است.

خرید کتاب جامع کنکور تجربی از سه سوت بوک

کتاب‌های کمک درسی گوناگونی برای کنکور تجربی وجود دارند که به داوطلبان کمک می‌کنند تسلط هر چه بیشتری روی ماده‌های درسی این کنکور داشته باشند. کتابهای جامع کنکور تجربی، از جمله کتاب‌هایی هستند که کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند و معمولا برای جمع بندی مطالب مورد استفاده قرار می‌گیرند. کتاب‌های کمک درسی دیگر نیز به شکل گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر می‌خواهید که نسبت به خرید کتاب جامع کنکور تجربی، کتاب‌های تست پیشرفته تخصصی و یا کتاب‌های درسنامه و پایه اقدام کنید، سایت سه سوت بوک انواع کتاب‌های کمک درسی را برای داوطلبان گرامی کنکور تجربی موجود کرده است و با پایین ترین قیمت نسبت به سایر سایت‌ها در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

منابع مهم زیست شناسی کنکور تجربی
سخن پایانی

کنکور تجربی، پر جمعیت‌ترین کنکوری است که برگذار می‌شود و از این رو داوطلبان این رشته رقابت بسیار سنگینی را تجربه خواهند کرد. از این رو بهتر است که بدانید چه دروسی از اهمیت بالاتری برخوردار هستند. داشتن اطلاعات کافی در مورد اهمیت دروس مختلف در کنکور تجربی، سبب می‌شود که بتوانید برنامه ریزی مؤثر‌تری برای مطالعه کنکوری خود داشته باشید و زمان‌های درس خواندن خود را به بهترین شکل تنظیم کنید. در غیر این صورت، ممکن است که برای درس‌های مهم‌تر وقت کمتری بگذارید یا اینکه درس‌های کم اهمیت‌ با ضریب کمتر را بیشتر از حد مورد نیاز مطالعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *